Live 2 Quest

Nasveti za potovanje po zda

Po štirih mesecih poletnega dela v kampu Rockywold Deephaven Camps, sva se iz zvezne države New Hampshire odpravila na enomesečni roadtrip po vzhodni obali in jugu ZDA. V 30ih dneh potovanja sva prevozila 6200 km in obiskala 10 večjih mest. Tukaj je nekaj najinih nasvetov za udobno, okusno in varno raziskovanje ZDA

Vožnja

Vožnja ameriških cestah in mestih ni nič kaj drugačna od vožnje po Sloveniji. Res je, da so križišča včasih veliko večja in da je na avtocesti več možnosti za odcep kot le ena, a če se voziš z navigacijo ni to noben problem. Po New Yorku se nisva vozila z avtomobilom in tudi tebi ne priporočava. Pričakovala sva, da bo vožnja skozi ostala mesta bolj hektična. A vse je potekalo zelo mirno. Meniva, da je vožnja po evropskih mestih bolj naporna.

V ZDA so ceste po navadi nekoliko širše, kar doda k varnosti med vožnjo. Z ostalimi vozniki v prometu nisva imela bolj ali manj nobenih težav. Opozoril bi pa le, da se vozniki na avtocestah zelo pogosto odločajo za prehitevanje po desnem pasu.

Na začetku boš morda potreboval le nekaj časa, da se navadiš na druge enote za hitrost. V ZDA namreč uporabljajo millje na uro. V naseljih in mestih je omejitev 30 milj/h, ki je kot Evropska omejitev 50 km/h, na avtocestah bo pa omejitev večinoma 70 milj/h, kar je kot 110 km/h v Evropi.

Javni promet

Med mesti

Od Bostona do New Yorka in naprej do Washingtona sva potovala z avtobusi. Vozovnice so bili primerne cene: Boston – New York $30 na osebo in New York – Washington $20 na osebo. Tudi vožnja ni trajala nič dlje kot bi za njo porabil z osebni avtomobilom. Priporočava, da med ponudniki izbereš Megabus in se poskusiš izogniti ponudniku Greyhound, ki je z razlogom najcenejši. Po ogromnih mestih kot so Boston, New York in Washington je avto bolj v napoto kot v pomoč. Zato sva avto najela zadnji dan v Washingtonu in ga vrnila na letališču v Miamiju pred odhodom.

Po mestih

Za vožnjo po mestih sva vedno uporabljala javni prevoz, ki je večinoma zelo dobro urejen in ugoden. V veliko pomoč ti je lahko brezplačna aplikacija Transit, s katero lahko v vseh mestih pogledaš vozni red avtobusov in podzemne železnice ter si poiščeš najkrajšo in najbolj ugodno pot do željenega kraja v teh ogromnih mestih.

Priporočava, da se po mestih od znamenitosti do znamenitosti odpraviš tudi peš, saj boš tako odkril še kaj nepričakovanega in dobil boljši občutek o utripu mesta. Midva sva recimo v New Yorku na dan v povprečju prehodila 23 km, kar je naneslo skoraj 100 km v štirih dneh.

Najem avtomobila

Avto sva najela na spletni strani Car Rentals in med ponudniki izbrala National. Med vsemi izkušnjami z najemom avtomobila v tujini, je bila ta v ZDA daleč najboljša. Za razliko od Evropskih podjetij za najem avtomobila so bili v ZDA veliko manj pikolovski in je proces najema ter kasneje vračila avtomobila potekal zelo hitro in sproščeno. Za avtomobil velikosti kot je Hyundai Elantra sva za trotedeneski najem odštela $399. Ta znesek bi bil za vsaj $100 cenejši, če bi bil voznik (in tudi lastnih kreditne kartice s katero plačaš najem vozila) starejši od 25 let.

Mednarodno vozniško dovoljenje

Na številnih spletnih straneh bo govora o mednarodnem vozniškem dovoljenju za vožnjo in najem avtomobila v ZDA. Midva mednarodnega vozniškega dovoljenja nisva imela urejenega in nisva imela nobenih težav pri najemu avtomobila. S policijo na cesti sicer nisva imela nobene izkušnje in ti ne moreva zagotoviti, ali bi situacija bila kaj odvisna od tega ali imaš mednarodno vozniško dovoljenje ali ne.

Če si ga za vsak slučaj vseeno želiš urediti, to stori še pred odhodom v ZDA na eni izmed poslovalnic AMZS. Postopek pridobitve mednarodnega vozniškega dovoljenja sva na kratko opisala v tem članku.

Nasveti in opozorila:

  • Najem avtomobila:
    • Če je le mogoče naj je kot glavni voznik navedena oseba starejša od 25 let,
    • Kot glavni voznik bo naveden tisti, s čigar kreditno kartico bo plačan najem vozila,
    • Glede dolpačila za dodatnega voznika in zavarovanje avtomobila pa se odloči sam. Midva sva se odločila, da avta ne zavarujeva in na srečo nisva imela nobenih težav. Dodatnega voznika pa tudi nisva doplačala, saj sem vozil le jaz.
  • Cestnine: Za vožnjo čez daljše mostove, skozi daljše tunele in na mestnih obvoznicah je včasih potrebno plačati cestnino. Opazil boš, da bo na prometnih znakih pisala točna cena in da nikjer ne bo nobene blagajne. Vsi avtomobili, ki jih najameš bodo nekje imeli detektor za vse cestnine in ti bodo v roku nekaj tednov po vračilu avtomobila porabljen znesek odtegnili iz računa, s katerim si plačal za najem avtomobila. Na celotnem najinem potovanju so cestnine nanesle približno $60. V primerjavi z cestninami in vinjetami v Evropi je to zelo poceni.
  • Gorivo: gorivo v ZDA je veliko cenejše od goriva v Evropi. Vseeno pa priporočava, da tankaš izven mesta, kjer so cene še toliko nižje. Leta 2018 sva za liter bencina v povprečju plačala $0.65 oz ($2.4 / gallon, gallon = 3.7 litra)

Hrana

Pred začetkom potovanja sva v ZDA preživela že tri mesece. Delala sva v družinskem kampu Rockywold Deephaven, kjer sva imela iste obroke kot gostje v kampu. Tam sva imela priložnost poskusiti ameriško kulinariko. Po najinem mnenju je veliko hrane preveč sladke.

Zajtrk, kosilo, večerja

Med potovanjem sva si zajtrk vedno pripravila doma (v trenutnem Airbnb-ju), večinoma pa tudi večerjo. Ker sva vsak dan raziskovala eno izmed ameriških mest, sva kosila v centru mesta. Po navadi sva poiskala bližnjo trgovino Wholefoods, kjer podobno kot v restavracijah Špar ponujajo pripravljeno hrano. V Wholefoods trgovinah je izbira veliko večja in definitivno veliko boljša. Do konca meseca se je nisva prenajedla, saj od mesta do mesta ponudba kar precej variira. Cena se je gibala od $10 do $15 / pound katere koli vrste hrane (pound = 0.45kg).

Glede na ponudbno hrane v ZDA, so bila kosila v trgovinah Wholefoods verjetno ena bolj zdravih izbir. Seveda bi lahko vedno našla restavracijo s podobno hrano, a bi temu primerno narasla cena in porabila bi tudi veliko več časa, ki pa ga žal nisva imela neomejeno. V vsakem izmed mest sva poiskala kakšen zanimiv lokal in poskusila kakšno sladico ali sendvič (več o tem pri vsakem izmed mest).

Večino hrane za zajtrk, večerjo in za dolge vožnje med mesti sva si prav tako kupila v trgovinah Wholefoods. Vredno je omeniti, da je sadje in zelenjava v ZDA veliko dražje kot pri nas doma in da se je v številnih trgovinah ne da kupiti. Včasih sva nakupovala tudi v trgovini Trader Joe’s, sladkarije pa sva kupila v Walmartu, ki je cenovno najbolj ugodna trgovina. V trgovinah Walmart lahko kupiš najrazličnejše prigrizke, ki si jih videl v vseh ameriških filmih in serijah, oblačila, elektroniko in še marsikaj drugega. Ne boš pa našel kaj veliko sveže hrane.

Fast food

Za ljubitelje hitre hrane je v ZDA ogromno izbire. Od vseh verig hitre hrane, ki se pojavljajo tudi pri nas doma, so tukaj še In-N-Out, Shake Shack, Wendys, Domino’s in številne druge. Med vsemi, ki sva jih obiskala nama je bila hrana v In-n-out in Shake Shack najboljša. Podobna sta slovenskemu Hood burgerju in Lars and Svenu. Opazil boš, da se lokali številnih verig pojavljajo dobesedno vsepovsod. Včasih sploh ne boš imel druge izbire, še posebej na dolgih vožnjah med mesti (zato priporočava, da si hrano priskrbiš še pred odhodom na pot). Po najinem mnenju je ameriška hitra hrana precenjena in sva na tistih par obrokov šla predvsem iz radovednosti. Seveda pa je nabolje, da poskusiš kar sam.

Po štirih mesecih in pol, ki sva jih preživela v ZDA sva se na poti domov najbolj veselila domače hrane in trgovin založenih z veliko bolj kakovostno ter svežo hrano.

Prenočišča

Med potovanjem po vzhodu in jugu ZDA sva vseh 30 noči preživela v Airbnb-jih. V povprečju sva na noč odštela 50 EUR.

Zakaj Airbnb?

Po najinem mnenju so Airbnb prenočišča odlična. Proces check-in / check-out je hiter in preprost. Po navadi ključ do stanovanja le vzameš iz majhnega trezorja, ki je nastavljen nekje pred vhodom in ga po odhodu tja tudi vrneš. Za podobno ceno kot v hostlih lahko najdeš zelo udobna stanovanja, ki nudijo več zasebnosti. Če je zasebnost, udobje in preprost check-in proces nekaj kar si želiš, potem je Airbnb definitivno najboljša izbira. Če pa si želiš spoznati čim več mladih popotnikov pa ne hostel boljša izbira zate.

Kdaj poiskati prenočišče?

Prenočišča sva si iskala nekaj dni vnaprej. Npr. ko sva bila prvo noč v Nashvillu sva si poiskala prenočišča za Dallas in Austin, ki sta bili najini naslednji destinaciji. Prenočišč za celotno potovanje vnaprej si nisva želela rezervirati, saj nisva vedela ali bova v določenem mestu želela preživeti kakšen dan več ali manj kot sva planirala. To se je izkazalo za dobro prakso, saj sva zaradi slabega vremena prav v Teksasu preživela manj časa kot sva si sicer želela. Morda se ti zdi, da se ti med potovanjem ne bo ljubilo urejati takšnih stvari kot je iskanje prenočišča, a ta proces ja na strani Airbnb zelo hiter in preprost.

Edino mesto za katero sva si prenočišče poiskala nekaj tednov vnaprej je bil New York. Tudi tebi priporočava, da prenočišča za to velemesto spremljaš že nekaj časa prej. Morda celo naletiš na ugodno stanovanje blizu kakšne znamenitosti.

Na kaj biti pozoren ob rezervaciji?

Pred rezervacijo se ti vedno splača prebrati komentarje prejšnjih gostov. Ti so bili za najina prenočišča v ZDA vedno na mestu.

Preveri tudi okvirno lokacijo prenočišča in se prepričaj, da do ne boš predaleč od vseh zanimivosti oz. da boš v bližini kakšne izmed postaj javnega prometa. V center mesta se ti namreš ne splača z avtomobilom. Seveda je lokacija pomemben faktor pri ceni prenočišča. Koliko pa si pripravljen plačati za boljšo lokacijo pa je seveda odvisno od tebe. Za povprečno ceno petdesetih evrov, sva bila do centra mesta vedno oddaljana maksimalno pol ure hoje in vožnje z javnim prometom.

O tem, da si poglej slike stanovanja verjetno ne rabiva izgubljati besed.

Če potuješ z avtomobilom vedno preveri ali lastnik Airbnb-ja nudi tudi zastojn parkirišče. S tem boš prihranil nekaj denarja, predvsem pa skrbi za iskanje primernega parkirnega mesta. Ker si v ZDA nisva uredila nobenega mobilnega paketa in nisva imela mobilnih podatkov, sva se med iskanjem prenočišča vedno prepričala ali je v stanovnaju urejena tudi internetna povezava, ki sva jo potrebovala za planiranje naslednjega dne.

Spanje v avtomobilu

Če bi rad prihranil nekaj denarja in si pripravljen prespati na trdih sedežih v avtomobilu je v ZDA dovoljeno prenočiti na vseh parkiriščih trgovine Walmart. Nekatere izmed poslovalnic Walmart so odprte celo noč, torej ti hrane ne bo primanjkovalo. V trgovini je tudi WC, kjer si lahko umiješ zobe.  Za druge lokacije, kjer je spanje v avtomobilu dovoljeno nebi vedela. Boš pa trgovino Walmart definitivno našel skoraj v vsakem ameriškem mestu.

Tudi midva sva eno izmed noči prespala v avtomobilu. To je bilo na poti od Nashvilla do Dallasa. Celotna pot je zaradi zastojev trajala 12 ur. Po osmih urah vožnje sva potrebovala počitek in zato prespala na prakirišču trgovine Walmart.

Uporabne aplikacije

Navigacija:

  • Google Maps (ki ga po tem ko se zemljevid in navodila za pot naložijo lahko uporabljaš tudi brez internetne povezave, le iz začrtane poti ne smeš skreniti)
  • Maps Me in Here Maps sta podobni kot Google Maps, le da za uporabo ne rabiš mobilnih podatkov. Slednje rabiš le na začetku, ko na svojem telefonu preneseš zemljevid željene (zvezne) države. Vseeno se je Google Maps v nekaterih primerih izkazal za boljšega. Določenih krajev ne najdeta tako učinkovito, je pa vedno vredno imeti še aplikacijo, ki ne potrebuje mobilnih podatkov.

Transit – aplikacija za javni promet, ki je aktualna v skoraj vseh mestih v ZDA.

Airbnb – iskanje prenočišč je z aplikacijo veliko lažje kot na uradni spletni strani.

Culture Trip – iskanje dodatnih nasvetov za znamenitosti, ki sva jih midva morda spregledala ali namerno izpustila in bi tebe zanimala, za prenočišča, hrano ipd.