Live 2 Quest

Poletno delo v Rockywold Deephaven camps

Poletje preživeto v družinskem kampu Rockywold Deephaven ob jezeru Squam v zvezni državi New Hampshire na vzhodni obali ZDA je potek najinega nadaljnjega življenja povsem spremenilo. Predstavljaj si, da z novimi prijatelji iz vsega sveta preživiš poletje na odročni lokaciji ob ogromnem jezeru.

Poletno delo v Rockywold Deephaven camps

Poletno delo v Rockywold Deephaven camps

Poletje preživeto v družinskem kampu Rockywold Deephaven ob jezeru Squam v zvezni državi New Hampshire na vzhodni obali ZDA je potek najinega nadaljnjega življenja povsem spremenilo. Predstavljaj si, da z novimi prijatelji iz vsega sveta preživiš poletje na odročni lokaciji ob ogromnem jezeru.

Novi prijatelji iz vsega sveta

V RDC-ju veliko večino zaposlenih predstavljajo študenti iz vsega sveta. Med najinim poletjem nas je bilo okoli 110. Študenti pa so prihajali iz ZDA, Rusije, Mehike, Pakistana, Poljske, Češke in Slovenije. Živeli smo v majhnih lesenih »študentskih« domovih v gozdu ob jezeru Squam. Od osmih do petih smo skrbeli za počitniške hišice, od petih do pozno v noč pa se družili.

En izmed pomolov na jezeru je bil namenjen le zaposlenim. Na voljo smo imeli tudi kajake, vodna kolesa in sup-e za raziskovanje ogromnega jezera. Za zaposlene je bil urejen tudi fitnes. Kadar gostje niso uporabljali igrišč za tenis, košarko, nogomet ali softball, mize za namizni tenis in biljard, smo lahko svoje popoldneve preživeli tudi tam. Vsak ponedeljek se je organizirala tudi prijateljska tekma v softballu med gosti in zaposlenimi. Številne popoldneve smo se odpravili tudi na bližnji vrh Rattlesnake, ki glede na vloženi trud razveseli z enim najlepših razlgledov.

Večere smo v manjših skupinah preživljali ob družabnih igrah, kot v študentskem domu. Vsako soboto pa je velika večina družila v party paviljonu, ki je bil namenjen le zaposlenim študentom. Tam so se organizirali tematski žuri kot je Cross-dress, Wizzard staff , ABC – Anytihing but clothes, turnirji v različnih igrah,… Ti žuri so bili še posebej zabavni, ker so se vsi držali dogovorjene teme.

Skrbni delodajalci

Skozi celotno poletje nam ni bilo treba skrbeti za hrano, saj smo zajtrk, kosilo in večerjo jedli isto kot gostje v kampu. Izbira hrane je bila velika. Res je, da se proti koncu poletja nekoliko naveličaš enoličnega okusa, a za vsak obrok si se moral le sprehoditi do jedilnice, kjer si kot v osnovni šoli za skupno mizo jedel s vsemi svojimi prijatelji.

Kot da to še ni dovolj…

… sta v kampu zaposlena dva študenta predvsem zato, da poskrbita za prevoz ostalih zaposlenih do trgovine in po ostalih potrebnih opravkih. Kamp je približno 30 minut vožnje vstran od najbližje večje trgovine, kjer smo si kupili vse kar nam ni bilo dosegljivo v kampu. Organizirani pa so bili tudi izleti do bližnjih mest, naravnih zanimivosti, koncertov, športnih tekem in nakupovalnih centrov. Mi smo gledali tekmo ameriškega nogometa med New England Patriotsi in Philadelphia Eagalsi, tekmo baseball-a na Fenway Park-u, koncerte skupin The Offspring, 30 Seconds To Mars in Slayer. Nekaj svojih prihrankov pa porabili tudi v outletih.

Vodstvo RDC-ja je za študente ob prihodu v ZDA zelo lepo poskrbelo. Pomagali so nam s prevozom do kampa, nam uredili »social security number« (ameriško davčno številko) in odprli bančni račun. Ti dve stvari sta nujni za zaposlitev in jih lahko urediš še-le po prihodu v ZDA.

Služba

V kampu so za študente na voljo naslednje zaposlitve:

  • Outside crew,
  • Houskeeping,
  • Boat house,
  • Kitchen,
  • Driver,
  • Zodiac and camp store,
  • Rec staff.

Jan je bil del Outside crew-ja, Edina pa del houskeeping-a.

Outside crew

Skupina kakšnih 12 fantov in deklet poskrbi za urejen zunanji izgled kampa in vsako dopoldne oskrbi vse počitniške koče z lesom in ledom. Les je namenjen za kamin, ki ga po vsaki uporabi gostov moraš počistiti in pripraviti za naslednjo uporabo. Led pa je namenjen za hlajenje hrane in pijače v tako imenovanih »ice box-ih«, saj v kočah ni hladilnikov. Les in led do koč pripelješ v tradicionalnih lesenih samokolnicah, ki so del RDC-ja že od leta 1897.

Led s katerim oskrbuješ koče vsako zimo s posebnimi napravami izrežejo približno iz jezera Squam. Približno 30kg težke ledene kocke spravijo v lesene shrambe ter jih skrbno pokrijejo z žagovino. Ta izolacija je dovolj dobra, da led zdrži skozi celotno poletje. 

Popoldnevi pa so bili namenjeni košnji trave, cepljenju lesa, popravilom pomolov, koč in ceste, pripravljanju omizja za piknike, poroke itd. Po koncu sezone, ko v kampu ni več gostov (saj je kamp odprt samo v poletnih mesecih) pa je potrebno pospraviti veliko pohištva in iz jezera spraviti vse lesene pomole. 

Housekeeping

Največ študentov je zadolžena za čistočo koč. V parih, po eno dekle in en fant, vsaki dan počistijo koče. Pri tem posesajo sobe, pometejo verando, prebrišejo površine, pospravijo postelje in počistijo kuhinjo ter kopalnice. Poleg tega so skrbeli za čistočo skupnih prostorov kot je jedilnica, fitnes, soba za biljard in namizni tenis.

Najbolj naporne so sobote, saj se takrat zamenjajo gosti. To pa pomeni, da se v kočah morajo zamenjati posteljnine in brisače, pohištvo postaviti na svoje mesto ter celotno kočo generalno počistiti. Na koncu sezone so zaposleni v houskeepingu poskrbeli, da je bilo vso pohištvo v kočah zaščiteno s folijo in vse preproge ter odeje spravljene na suhem.

Delovni čas

Delovni dan traja od osmih zjutraj do pol petih popoldne z pol urnim (neplačanim) kosilom. Torej se v povprečju na dan dela 8 ur. Zajtrk za zaposlene je vsako jutro od od 7:30 do 8:00, kosilo pa od 17:30 do 18:00.

Na teden ima vsak zaposlen prost po en celoten dan in dve popoldnevi. Vsi zaposleni imajo prosto še nedeljsko popoldne. Torej se v nedeljo dela le od 8:00 do 12:00.

Povzetek

Čez poletje sva spoznala številne prijatelje s podobnim pogledom na svet, iz različnih kultur, se od njih marsikaj naučila in komaj čakava, da bova jih spet videla.

Pred odhodom v ZDA sva komaj čakala, da oddelava tri mesece v kampu in se odpraviva na potovanje po vzhodni obali. Veselila sva se predvsem raziskovanja ameriški mest in pokarajin. A če sedaj pogledava nazaj na celotno poletno izkušnjo v ZDA, je bil vrhunec poletja definitivno življenje v RDC-ju. Najino potovanje je bilo nepozabno, a izkušnje in prijatelji, ki sva jih pridobila med delom v RDC-ju, so neprecenljivi.

Preberi si še kako preprosto je pridobiti delovno potovalno vizo za ZDA in poglej najin načrt potovanja po vzhodu in jugu ZDA.