Live 2 Quest

Eno leto življenja v kombiju #vanlife

Eno leto življenja v kombiju #vanlife

Po Novi Zelandiji potujeva v kombiju, ki je najino vozilo in najin dom. Sedaj v njem živiva že eno leto. Na vanlife se je treba navaditi, ampak si sedaj ne predstavljava, da bi potovala na drugačen način. Ustvarila sva si res udoben, majhen, mobilen dom in življensko rutino, ki sva si jo zmeraj želela. Za zaveso te vsako jutro pričaka neverjeten razgled na peščeno plažo, vulkan, jezero nadnaravnih barv, zasnežene gore in ledenike.

Kot vsak način življenja in potovanja ima tudi življenje v kombiju tako svoje prednostil, kot tudi slabosti.

Eno leto življenja v kombiju #vanlife

Po Novi Zelandiji potujeva v kombiju, ki je najino vozilo in najin dom. Sedaj v njem živiva že eno leto. Na vanlife se je treba navaditi, ampak si sedaj ne predstavljava, da bi potovala na drugačen način. Ustvarila sva si res udoben, majhen, mobilen dom in življensko rutino, ki sva si jo zmeraj želela. Za zaveso te vsako jutro pričaka neverjeten razgled na peščeno plažo, vulkan, jezero nadnaravnih barv, zasnežene gore in ledenike.

Kot vsak način življenja in potovanja ima tudi življenje v kombiju tako svoje prednostil, kot tudi slabosti.

Prednosti življenja v kombiju

1. Mobilnost

Če živiš v kombiju si lahko dom ustvariš kjerkoli. Vse svoje imetje imaš vedno sabo, kuhaš in spiš lahko na res neverjetnih lokacijah. Ker je kampiranje na Novi Zelandiji dovoljeno povsod, razen tam kjer izrecno piše, da je prepovedano, so možnosti skorajda neomejene. Si kdaj sanjal, da bi imel hiško na plaži? Če živiš v kombiju je to mogoče in brez stroškov nakupa hiše oz najemnine.

2. Varčnost

Življenje v kombiju vsekakor pride z nižjimi življenskimi stroški. Ne plačuješ najemnine, elektrike, vode itd.* Prihraniš pa tudi na času, saj se rabiš obremenjevati z iskanjem prenočišča.

3. Fleksibilnost

Načrtovanje potovanja postane veliko lažje, saj prenočišč ne rabiš rezervirati vnaprej. To pomeni, da lahko na nekem kraju ostaneš dlje, če ti je tam všeč, iz drugega pa odideš prej kot si načrtoval. Vožnja do prenočišča izven načrtovane poti, »check ini« in vprašljivo čiste postelje postanejo preteklost. S kombijem se tudi veliko lažje izogneš slabemu vremenu in drugim nepredvedljivim okoliščnam. Na primer, zgodilo se nama je, da sva na poti do Coromandel Penninsule naletela na zaprto cesto. Dva dni prej je neprestano deževalo in je čisto poplavilo edino cesto, ki pelje do najinega cilja. Na bližnji bencinski postaji so nama povedali, da bo cesta zjutraj že odprta, zato sva prespala kar tam in pot nadaljevala zjutraj.

4. Manj stvari = manj skrbi

Omejen prostor te prisili, da razmisliš katere stvari res potrebuješ. Posledično nimaš nepotrebnih stvari, ki ti predstavljajo strošek in od tebe zahtevajo energijo za skrb. Svojega časa pa ne boš zapravljal niti s čiščenjem.

*Če spiš na freedom kampih oz. lokacijah, kjer je dovoljeno kampirati zastojn. Ti kampi imajo ponavadi v bližini javno stranišče, nimajo pa nobene druge infrastrukture.

Slabosti življenja v kombiju

1. Omejena voda in elektrika

V kombiju imaš rezervoar s približno 25L sveže vode, ki ga je potrebno dopolniti vsakih nekaj dni. Tudi korito je ponavadi manjše kot smo ga vajeni od doma in je tako umivanje posode nekoliko težje, še posebej, če imaš pipo z ročno in ne električno pumpo. V manjših kombijih seveda ni kopalnice in ne tuša. Omejen pa si tudi z elektriko.
Rešitev: Številni popotniki imajo poleg akumulatorja v avtu še dodatno baterijo ali celo sončne celice, ki jim omogočajo polnjenje elektronskih naprav, a midva tega nisva imela in sva naprave napolnila vsakih nekaj dni v kavarnah ali v knjižnicah. Javne hladne tuše lahko na Novi Zelandiji najdeš na številnih plažah, če pa rabiš topel tuš pa zanj v kopališčih odšteješ le nekaj dolarjev. Dobra alternativa tuširanju pa je skok v katero izmed novozelandskih rek ali jezer ali pa kakšen dan tuš zamenjaš z vlažilnimi robčki.

2. Deževni dnevi

Življenje v kombiju lahko v primeru večih zaporednih deževnih dni postane nekoliko bolj naporno. Ker imaš v kombiju na voljo res malo prostora je kar izziv ostati produktiven.
Rešitev: midva sva se v takih primerih zatekla v kakšno udobobno kavarno ali knjižnico, ta čas izkoristila za nakup hrane, si ogledala kakšen muzej ali šla v kino.

3. Okvare

V primeru kakšnekoli okvare na kombiju predstavlja to večjo težavo kot okvara na osebnem avtomobilu doma, saj je kombi obenem tvoje vozilo in dom.
Rešitev: pred nakupom kombija se je vredno prepričati, da je z njim vse v redu, da je bil redno servisiran, da so gume v dobrem stanju in če je mogoče, da WOF (več o tem tukaj) izvedejo ob tvoji prisotnosti in v mehanični delavnici po tvoji izbiri. Seveda tudi po nakupu moraš za vozilo dobro skrbeti in redno preverjati stanje tekočin, gum ter luči in opraviti servis na vsaj 10 tisoč prevoženih kilometrov.

Organizacija

V tako omejenem bivalnem prostoru kot je kombi dimenzij 4.5m * 2m * 1.7m je potrebno dobro izkoristiti vsak kotiček, ki ga imaš na voljo.

Na Novi Zelandiji lahko kadarkoli izbiraš med široko pondubno kombijev, ki so že pripravljeni za življenje in potovanje. Tudi midva sva kupila takšnega z že vgrajeno posteljo in kuhinjo, saj sva po prihodu na Novo Zelandijo potrebovala tako dom kot vozilo, nisva pa imela znanja in opreme, da bi si notranjost uredila po najinih željah.

Po nakupu se splača premisliti o tem katere stvari uporabljaš na dnevni bazi in katere so bolj sezonske. Temu primerno si jih tudi razporediš po omejenem prostoru in si precej olajšaš življenje.

Pomembno je tudi, da se nekoliko brzdaš pri nakupovanju. Vsaka stvar, ki jo kupiš ti mora tvoje življenje olajšati in ne omejiti. Zavedati se moraš, da bodo akumulirane nepotrebne stvari tvoj že tako omejen prostor še omejile in ti vzele veliko časa za prelaganje iz enega konca kombija na drugega.

Obroki na poti

Med delom in potovanjem po Novi Zelandiji večinoma vse obroke kuhava sama, kar zna biti v kombiju včasih kar izziv. Ampak po tolikšnem času brez hladilnika in kuhanja na kuhalniku za kampiranje z enim gorilnikom, sva se na takšen način priprave obrokov že popolnoma navadila.

Lekcije

V enem letu življenja v kombiju sva se naučila ogromno. Naučila sva se živeti z manj in ceniti tiste manjše stvari v življenju, ki sva jih pred tem vzela za samoumevne. Trudiva se, da z ničemer ne pretiravava. Vsak nakup dava pod dodaten vprašaj in razmisliva ali bo ta stvar v najinem življenju dodatna vrednost ali omejitev. Na tak način sva dosegla kar nizke stroške življenja in uspeva varčevati za najine prihodnje dogodivščine.