Live 2 Quest

Stroški življenja v stanovanju

VS

Stroški življenja in potovanja v avtodomu

Ko sva prispela na Novo Zelandijo, sva za boljši pregled najinih financ zabeležila vse najine nakupe. Sedaj, čez skoraj eno leto, sva pregledala za kaj sva porabljala denar in ugotovila, da so bili najini stroški življenja v stanovanju skoraj enaki najinim stroškom potovanja.

Kategorije
Hrana:
trgovine, restavracije, pekarne, kavarne
Avtodom: gorivo, registracija, servis in manjša popravila, oprema za avtodom
Stanovanje: najemnina in stroški
Prenočišča: plačljivi kampi, pohodniške koče
Razni stroški: tuš, pralnica, telefonska naročnina,…
Osebni stroški: oblačila, knjige, zdravstveni pregledi,…
Vstopnine: pohodniške poti, prevozi do začetka pohodniške poti, ogled turističnih znamenitosti s vstopnino

Šestmesečno življenje v stanovanju

Prve pol leta na Novi Zelandiji sva preživela na skrajnem severu države in delala pri prijazni družini v odročnem Takou Bayu. Živela sva v enosobnem stanovanju na samotni lokaciji, kjer sva za dvotedensko najemnino plačevala 500 NZD.

V tem času sva raziskovala predvsem bližnje kraje in kakšen vikend kje prespala v avtodomu. Takrat sva stroške imela le s stanovanjem, hrano in vzdrževanjem avtodoma. 

Najini mesečni stroški so v tem času znašali približno 1080 EUR. 

Petmesečno življenje in potovanje v avtodomu

Na Novo Zelandijo sva prišla z željo po novih izkušnjah in potovanju. Po pol leta dela sva se odpravila na pot in naslednjih pet mesecev preživela v avtodomu. Od tega sva 4 mesece potovala in 1 mesec delala. 

Najin način potovanja:
  • Večinoma sva spala v freedom kampih (zastojn kampi po vsej NZ),
  • večinoma sva si kuhala sama,
  • potovala sva v lastni režiji in le redko plačala za turistične atrakcije.

Potovanje po Novi Zelandiji je zaradi odlične infrastrukture turistom zelo prijazno. Skoraj po celotni NZ lahko najdeš freedom kampe (zastojn kampiranje – več o tem preberi tukaj), kar lahko precej zniža stroške potovanja. Midva sva recimo v petih mesecih življenja v avtodomu za prenočišče plačala le 16 krat (od tega 12 krat za kamp in 4 krat za kočo med večdnevnimi pohodi). Za tuš ni nujno, da greš v plačljiv kamp, saj s pomočjo aplikacije Campermate lahko najdeš veliko lokacij, ki za ceno do 5 NZD nudijo vroče prhe. Se pa tudi hitro navadiš na nekoliko redkejšo uporabo tuša, ki ga zamenjajo vlažilni robčki ali umivalniki. Enkrat na teden sva z isto aplikacijo poiskala tudi pralnico, kjer sva si oprala in posušila oblačila.

Hrano sva nakupovala v trgovinah in v kolikor je bilo mogoče tudi na sejmih ob koncu tedna, kjer lahko sveže pridelke kupiš neposredno od pridelovalcev. Obroke sva si večinoma kuhala sama in v restavracijah jedla le, ko sva želala poskusiti kaj novega ali lokalnega/tipično novozelandskega (pri tem ni precejšnje izbire: fish ‘n chips ali pa slane pite). Sva pa približno vsaki tretji dan dopoldne preživela v kakšni udobni kavarni in si ob kavi privoščila še kakšen krof (v kavarnah sva imela tudi priložnost, da si napolniva naprave in pogledava kaj se dogaja na spletu). 

V teh petih mesecih sva prevozila 13.000km in od tod tudi dokaj visoki stroški pod kategorijo Avtodom. Vredno omembe je tudi to, da sva v celotnem času potovanja za parkirišča plačala le dvakrat. 

Na Novi Zelandiji je mogoče videti ogromno naravnih lepot, edinstvene flore in favne ter ostalih znamenitosti v lastni režiji in to zastojn. Torej so glavni stroški med potovanjem s hrano in avtodomom/prenočiščem. Seveda je veliko možnosti tudi za plačljive vodene oglede, opazovanje živali, ogled ledenikov s helikopterji itd. Vendar sva se za kaj takega, iz takšnih ali drugačnih razlogov, odločila res redko.

Najini mesečni stroški so v tem času znašali približno 1040 EUR. 

Pri tem moraš upoštevati, da sva najin avtodom kupila takoj po prihodu na Novo Zelandijo in nakupa nisva štela ne k stroškom življenja niti k stroškom potovanja, saj ga bova pred odhodom domov spet prodala. Če na Novo Zelandijo prideš le potovat in boš avtodom najel, bodo seveda tvoji stroški temu primerno višji.

Primerjava in zaključek

Življenje v stanovanju naju je na mesec stalo 1080 EUR, življenje in potovanje v avtodomu pa 1040 EUR. 

Stroški, ki sva jih imela s stanovanjem so nama kasneje pokrili dodatne stroške z avtodomom, vsa prenočišča, osebne stroške, vstopnine in še kaj. 

Stroški za hrano so bolj ali manj ostali nespremenjeni, saj sva si tako v stanovanju kot v avtodomu večino časa kuhala sama. Manjša razlika pa je vsekakor zaradi pogostejših obiskov kavarn in pekarn v času potovanja. 

Skoraj identični stroški za življenje in potovanje po Novi Zelandiji so lahko odlični pokazatelj, da ti manj lastnine lahko omogoči ogromno nepozabnih izkušenj. 

Res je seveda, da se v času življenja v avtodomu in takšnem načinu potovanja, kot sva se ga posluževala midva, odpoveš številnim udobnostim. Med temi so najbolj očitni tekoča voda, elektrika in prostor. Tudi deževni in hladni dnevi postanejo bolj zahtevni. A z malo premisleka in načrtovanja je vse izvedljivo. Na Novi Zelandiji je poskrbljeno za številne WC-je, Dump Station-e (lokacije kjer si lahko napolniš rezervoar s pitno vodo in izprazniš rezervoar z umazano), številne udobne knjižnice, kjer si v času slabega vremena lahko napolniš naprave in se povežeš na javni WIFI. Za šortno aktivnost pa lahko fitnes nadomesti brisača na plaži, v parku ali, če res ne gre drugače, na parkirišču. 

Na začetku se nama je življenje v kombiju zdelo naporno, a sva se že po nekaj dneh navadila in naučila živeti z manj. Sedaj, ko teče že šesti mesec odkar sva nazadnje živela v stanovanju in piševa ta članek, pa si ne moreva predstavljati, da bi potovala drugače.