Live 2 Quest

Nakup avtomobila na Novi Zelandiji

Lasten avtomobil je na Novi Zelandiji bolj ali manj nujen. Razdalje so velike, javni prevoz na odročnih lokacijah pa ne obstaja. Z lastim prevoznim sredstvom si boš olajšal potovanje in imel več možnosti za zaposlitev (večinoma delodajalci zahtevajo, da imaš lastni prevoz). Poleg tega pa ti avtomobil ali campervan vedno nudi streho nad glavo in z njim lahko za nizko ceno prespiš v mnogih kampih po Novi Zelandiji. Seveda je začetni vložek precejšen, a boš po enem letu avto/campervan lahko prodal in si povrnil vložen denar oziroma del le-tega. Odločiš se lahko tudi za najem vozila, kar je na dolgi rok precej dražja izbira.

Za naju je nakup campervana predstavljal eno bolj stresnih odločitev. Na avtomobile se ne spoznava ravno najbolje, sva na drugem koncu sveta in ne veva če lahko zaupava vsemu kar trdijo prodajalci avtomobilov in jim dava večino najinih prihrankov. A vedela sva, da želiva biti mobilna in nakup lastnega prevoznega sredstva se je za naju, kot tudi za večino drugih lastnikov Working Holiday viz, zdela najboljša rešitev.

Zaradi zelo priljubljene kulture kampiranja boš našel veliko ponudbo rabljenih avtomobilov in campervanov. Seveda so med njimi precejšnje razlike v starosti, številu prevoženih kilometrov, velikosti, vdelani postelji, kuhinji,… in posledično so velike razlike tudi v njihovih cenah.

Najini nasveti:

  1. Spremljanje oglasov. 

    Oglase za rabljena vozila spremljaj že pred odhodom na Novo Zelandijo in si tako ustvari približno predstavo kakšen avto lahko dobiš za določeno ceno. Midva sva največ primernih oglasov našla na Facebook skupinah, kot je New Zealand Car Market. Na voljo so tudi številne spletne strani za prodajo rabljenih avtomobilov: Trade Me, Enterprise Cars, Auto Trader, Need Car,… Nakup avtomobila je po najinem mnenju najlažji na avtomobilskih sejmih v Aucklandu. Vsako soboto od 8ih do 13ih je organiziran avtomobilski sejem na 27 Alten Road, vsako nedeljo pa od 9ih do 12ih pa na Ellerslie Racecourse. Na the dveh lokacijah številni mladi zaključujejo svojo eno letno izkušnjo na Novi Zelandiji in prodajajo svoje avtomobile (med drugim tudi dobra lokacija za prodajo tvojega čez eno leto). 

  2. Stanje vozila.

    Ob nakupu preveri stanje vozila – pnevmatike, olje, jermen, podvozje, pozanimaj se ali je bil avto udeležen v nesreči,… Želiš si, da je vozilo v čim boljšem stanju, ne le zaradi tvoje uporabe, ampak tudi zaradi čim lažje kasnejše prodaje. Pomagaš si lahko s spletno stranjo Car Jam. Z vnosom registrske številke katerega koli vozila, dobiš o njem veliko pomembnih informacij. 

  3. Warrant of Fitness

    Preden avto kupiš se prepričaj, da je prodajalec z vozilom uspešno opravil test Warrant of Fitness (bolj znan pod kratico WoF) do maksimalno dva tedna pred dnevom prodaje. V primeru da tega ni storil, ti predlagava, da pred nakupom test WoF opravite skupaj in se tako prepričaš, da je vozilo res izpravno za na cesto. WoF je nekaj podobnega kot tehnični pregled v Sloveniji in stane od 20 do 30 NZD. WoF je potrebno obnoviti vsake pol leta. To lahko storiš pri številnih avtomehanikih povsod po Novi Zelandiji. Med vožnjo boš velikokrat opazil table z napisom, da tam opravljajo »WoF«.

  4. REGO

    Vsako vozilo seveda mora biti tudi registrirano. Na Novi Zelandiji se registracija vozila imenuje REGO (Rewewal of Vehicle Licence). REGO stane 23 NZD na mesec in ga lahko urediš na poslovalnicah AA Motoring (podobno kot AMZS v Sloveniji).

  5. Zakup kilometrov za vozila z dizelskim motorjem

    Če boš kupil avtomobil z dizelskim motorjem se prepričaj, da je lastnik plačal vse prevožene kilometre. Na Novi Zelandiji morajo lastniki vozil z dizelskim motorjem zakupiti po 1000 km prevožene poti po ceni 70 NZD. Kasneje, ko se boš vozil sam, lahko 1000 kilometerske enote kupiš na poslovalnicah AA Motoring. Dizelsko gorivo je veliko cenejše od bencina, tako da so stroški za obe vrsti vozil približno enaki.

  6. Prepis vozila

    Po nakupu avtomobila se moraš s prejšnjim lastnikom vozila zapeljati do bližnje pošte ali poslovalnice AA Motoring, kjer skupaj naredite še prepis vozila na tvoje ime (»change of ownership«). Prepis stane 10 NZD.

  7. Self contained

    Med izbiranjem vozila boste naleteli tudi na izraz “Self contained”. To pomeni, da ima vozilo vgrajeno posteljo, kuhinjo z rezervoarjema za čisto in odpadno vodo ter prenosno WC školjko. Cena “self contained” vozil je ponavadi višja od cene tistih, ki to niso. To je zato, ker so nekateri kampi namenjeni samo “self contained” vozilom. 

Najin nakup:

  • Kraj: Auckland Carfair –  Ellerslie Racecourse
  • Cena: 6800 NZD = 4000 EUR
  • Model: Toyota Hiace 1999
  • Dodatno: postelja, miza, kuhinjski pult, gorilnik.

Plačilo ob nakupu vozila

Za nakup vozila imej pripravljeno gotovino v novozelandskih dolarijih. Le-teh v Sloveniji ne moreš dobiti, zato je najboljši način kako priti do večje vsote denarja v NZD – dvig denarja na novozelandskem bankomatu. Preden boš odšel na Novo Zelandijo preveri, da je tvoj limit za dvig denarja na bankomatih razmeroma visok. Midva sva imela limit nastavljen, en na 400 in drugi 800 EUR. Po prihodu na Novo Zelandijo sva vsak dan na bankomatih dvignila maksimalno vsoto denarja in tako v štirih dneh prišla do gotovine, potrebne za nakup campervana. Provizije ob tako visokih dvigih denarja so presenetljivo nizke. Midva sva skupaj za provizije odštela 35 EUR.

Te zanima kaj vse še moraš urediti po prihodu na Novo Zelandijo? Preberi tudi naslednje članke: